Veszettség

Kedves Állattulajdonosok!


Sajnálatos módon a közelmúltban több veszettség fertőzést igazoltak Magyarországon. Többek között vadállatokból – róka, aranysakál -, de kutyákból és szarvasmarhából is kimutatták a vírust.


Az esetek mindegyike a keleti országhatár közelében fordult elő, ebben sajnos közrejátszik az is, hogy az ukrajnai háború következtében keleti szomszédunknál elmaradt a rókák vakcinázása. A rókaveszettség megszüntetésére hasonlóan a magyarországihoz, szájon keresztüli vakcinációs program folyt Ukrajnában is, mely során a vakcinát kis élelmiszercsomagokban repülőről dobják le a kijelölt területre.


A NÉBIH holnapján lévő térképen lehet böngészni, https://portal.nebih.gov.hu/kitoresek-es-mentessegek hogy bizony, heti gyakorisággal akadnak a kollégák a keleti határszélen veszett állatra. Egy róka vagy aranysakál több tíz kilométert bejárhat naponta, így a fertőzés igen könnyen az ország belsőbb régióiba is eljuthat.


Az utóbbi időben több alkalommal járt a rendelőben olyan kutyapáciens, akinek a veszettség elleni védőoltása akár több évre visszamenőleg is elmaradt.


Ez több szempontból is aggályos. Egyrészt a kutyák évenkénti veszettség elleni vakcinázása jogszabály szerint KÖTELEZŐ, másrészt közegészségügyi szempontból is nagyon fontos, hogy évente oltassuk a kutyákat és a kijárós cicákat, hiszen a veszettség vírus okozta fertőzéses betegség, amely állatokról emberre, a veszett állatok testváladékaival, főként nyálával terjed. A legfélelmetesebb emberi betegségek egyike. A vírus a fertőzött személy agyvelejébe, illetve központi idegrendszerébe jutva, gyakorlatilag minden esetben halálos kimenetelű agyvelőgyulladást okoz. GYÓGYITHATATLAN.


Az egész világon évente 15.000-18.000 fertőzést regisztrálnak. Veszettség ellenes specifikus kezelés nincs és nem is várható.


A fertőzés gyanúja esetén a betegség kialakulását az alábbiak szerint előzhetjük meg:

Mivel a veszettség vírusának emberbe jutása harapásos seben keresztül történik, a sebellátást mihamarabb el kell végezni, megfelelő oldattal ki kell mosni, majd sebészi ellátás szükséges. Azonnal fel kell venni a kapcsolatot a háziorvossal és a helyi állategészségügyi hatóságokkal. Ha az állat nincs meg, illetve az illetékes hatóság az állatot veszettnek minősítette, aktív védőoltásra van szükség. Ez általában injekciósorozattal lehetséges.  Minthogy a veszettség halálos kimenetelű betegség, igazoltan veszett állat marása után az oltást minden esetben be kell adni.


https://portal.nebih.gov.hu/veszettseg és a https://www.veszettsegmentesites.hu/ oldalon minden információ megtalálható, illetve érdemes megtekinteni  Zállatorvos kollégánk egyszerű, jól érthető videóját is

https://youtu.be/1Yt8DHUIwms?si=-YyDG9RVFgMKD5zM


Kérjük minden kedves gazdinkat, hogy ELLENŐRIZZE, hogy kutyája, kijárós cicája rendelkezik-e érvényes veszettség elleni védőoltással.


Amennyiben nem, ezt haladéktalanul pótolni kell!


Délegyházi Állatorvosi Rendelő