Tanácsok melegben

Kedves Gazdik!
Megérkezett a nagy nyári kánikula, ezért szeretnénk néhány hasznos tanáccsal és információval szolgálni a témában.
A kutyák hőleadása merőben eltér az emberétől, mivel ők bőrfelületeiken keresztül kevéssé képesek párologtatásra, leginkább a talppárnáikon izzadnak, és lihegéssel szabadulnak meg a felesleges hőmennyiségtől.
Nagy hőségben érdemes figyelni arra, hogy:
• kisállatunkat inkább kora reggel, vagy késő esti órákban sétáltassuk, mivel az aszfalt a nyári melegben akár égési sérüléseket is okozhat a mancsokon. Érdemes a teljes tenyerünket letenni az aszfaltra és lassan elszámolni 15-ig. Ha kibirjuk, és nem túl forró a tenyerünknek, akkor kibirja a kutyatappancs is, de ha “el kell kapjuk” onnan a kezünket, akkor bizony a kutyatappancsnak is túl forró – ne vigyük arra őket.
• mindig legyen kedvencünk előtt elegendő friss víz, lehetőleg olyan tálban, amit nem tud kiborítani, ha nem vagyunk mellette
• a kertben tartott kutyáknál biztosítva legyen árnyas hely, ahova behúzódhatnak
• kinti tartás esetén a tartási hely talapzatát érdemes lehet fellocsolni (azonban kutyamedencék, hűtőzselés párnák is rendelkezésre állnak ma már a kellemesebb környezet biztosítása érdekében)
• ne hagyjuk háziállatunkat a gépjárműben, lehúzott ablakkal sem (kisgyereket se,még a “csak beszaladok a CBA-ba” idejére sem!!!)
• ne tegyük ki őket fizikai terhelésnek a nap legmelegebb óráiban, ne most labdázzunk, tréningezzünk, ne ilyenkor vigyük őket futni
• azt igénylő fajták esetén gondoskodjuk a szőrzet megfelelő ápolásáról (a hosszú szőrű fajtáknál a téli aljszőrzet alapos kikefélése javasolt)
• kedvenceink bőre is képes a leégésre, ezért ne tegyük ki folyamatos, erős napsugárzásnak
• fehér szőrű állatoknál a fülek végén a nap káros sugarai miatt hosszú távon ún. prekarcinózus elváltozások, később akár daganatképződés is kialakulhat, ezért a füleket és orrokat érdemes naptejjel védeni (fehér cicákra különösen érvényes ez, ők ha lehet délelőtt 10 és délután 4 között ne legyenek egyáltalán kiengedve a lakásból – ha muszáj őket egyáltalán kiengedni)
Érdemes tudni, hogy a sötét szőrzetű, és rövid orrú fajták (pl.: mopsz, boxer, shi-tzu, bulldogok stb.) fokozott veszélynek vannak kitéve ilyenkor, rájuk nézve a fenti tudnivalók fokozottan érvényesek.
Nem minden kutya tud úszni, tévhit az, hogy maguktól is tudnak, igy különösen vigyázzunk a tavak partján – tavaly is fulladt bele kutyus az egyik tóba. Felhevült testtel a tóba ugrani kutyának is, embernek is egyaránt veszélyes.
Hőgutáról akkor beszélünk, ha az állat saját hőszabályozása felborul. Ha a testhőmérséklete eléri a 41-43 fokot, az már a test különböző fehérjéinek visszafordíthatatlan kicsapódásával járhat.
Ügyeljünk kedvenceink biztonságára és mindenképp forduljunk állatorvoshoz a hőségben, ha a következő tüneteket tapasztaljuk:
– száraz szájnyálkahártya
– szapora légzés
– pupilla tágulat
– szapora szívverés
– hasmenés
– hányás
– koordinálatlan mozgás
– remegés
– ájulás
A fenti tüneteket, ha tapasztaljuk, addig is amig az állatorvoshoz érünk azonnal kezdjük el külsőleg hűteni az állatot. (Hideg vizes borogatás, locsolás)